Spotřebitelské úvěry pod dohledem

(19. newsletter, 12. září 2016)

Od začátku srpna je platný nový zákon o spotřebitelském úvěru (257/2016 Sb.), který zrušuje dosavadní zákon o spotřebitelském úvěru z roku 2010 i jeho novelizaci z roku 2013. Cílem nového zákona je ochránit řadu spotřebitelů či obecně zlepšit jejich postavení na trhu, přičemž řada nových pravidel se zdá být velmi rozumná.

Nový zákon o spotřebitelském úvěru z dílny Ministerstva financí bude účinný od 1. prosince tohoto roku. Jeho pravděpodobně nejdůležitějším úkolem je zastavit zadlužování části obyvatelstva, která je hluboce zadlužena dokonce řadou nesplacených úvěrů.

V současnosti může i jen na živnostenský list půjčovat peníze prakticky kdokoliv. Na trhu s nebankovními půjčkami proto působí okolo 60 tisíc podnikatelů. Nový zákon přikazuje provádět kontrolu schopnosti splácet i v případě tak zvaných mikropůjček, to jest půjčovaných obnosů do 5 tisíc korun. Nebude-li podnikatel v rámci registrů kontrolovat schopnost spotřebitele splácet, potom je smlouva neplatná a podnikateli připadne jen jistina.

Ministerstvo si od tohoto kroku slibuje radikální snížení počtu podnikatelských subjektů na trhu nebankovních půjček. Ze 60 tisíc na několik desítek či stovek společností. Celý sektor bude navíc podléhat dozoru České národní banky.

Nový zákon také stanoví maximální možné sankce za pozdní splátky. 0,1% denně z dlužné částky, respektive maximálně 200 tisíc korun. Penále a pokuta by ale neměla přesáhnout 50% celkové dlužné částky. V případě zástavy nemovitosti musí věřitel poskytnout spotřebiteli 6 měsíců na případné doplacení úvěru.

Podobně, jako se tomu stalo v případě cestovních kanceláří, budou muset poskytovatelé půjček povinně informovat o celkové nákladovosti úvěru. To bezpochyby pomůže řadě spotřebitelů, neboť mnoho lidí si nebylo schopno doposavad vyhodnotit výhodnost či nevýhodnost jednotlivých nabídek.

A zákon také umožňuje tolik diskutované splacení hypotéky bez sankcí, kdy si v tomto případě bude věřitel moci naúčtovat jen nezbytné náklady. Někteří bankéři si této možnosti obávají, ale většina se spíše domnívá, že tuto možnost bude schopna využít jen naprostá menšina klientů.

A co se týká zdrojů financování vlastního bydlení, tak občané nejvíce financují své bydlení ze svých vlastních úspor (ve 40% případů). Dále pak ve třetině případů využívají úvěru ze stavebního spoření a ve třetině případů využívají hypotéky.

Na závěr je potřeba zmínit, že bankovnímu sektoru se daří dobře. Podle zprávy o ziskovosti českých bank dosahují nejvyšších zisků (k vlastnímu kapitálu) Československá obchodní banka (okolo 26%), České spořitelna (23%), Moneta Money Bank, Raiffeisenbank, Komerční banka (všechny okolo 14%), UniCredit Bank (10%), přičemž podíl špatných úvěrů kolísá mezi 2% a 11%. Čtyři pětiny všech depozit drží Česká spořitelna, Komerční banka, Československá obchodní banka a UniCredit Bank.

(na fotografii z roku 2014 je světelný hold obětem 11. září 2001, by Anthony Quintano, CC BY 2.0)


Přehled nejdůležitějších ekonomických událostí ve dnech 29. srpna až 11. září 2016

Evropská komise nařídila společnosti Apple doplatit Irsku 13 miliard eur na daních bez ohledu na před dvaceti pěti lety uzavřenou dohodu mezi Irskem a Applem, kterou obě strany považují za platnou. Apple mezitím odhalil svůj nový telefon iPhone 7, který je voděodolný, ale nemá 3,5mm jack pro sluchátka.

Brazilská ekonomika klesla v meziročním srovnání o 3,8% ve druhém čtvrtletí tohoto roku. Je to již její devátý čtvrtletní pokles v řadě. Naopak indický HDP vzrostl ve stejném období o 7,1%, čímž Indie předstihla v rychlosti růstu Čínu. Nigérie se propadla do recese. Její inflace se navíc vyšplhala přes 17%. Země je sužována propadem cen ropy, která tvoří 70% státních příjmů.

Nárůst mezd a platů je v České republice nejvyšší od krize roku 2008. Plošně se přidává napříč ekonomikou. Očekává se, že letos dostane přidáno každý třetí zaměstnanec. Nejvýrazněji rostou platy u dělnických profesí. Mediálně nejdiskutovanějšími jsou platy učitelů. Průměrný učitelský plat je v současnosti 28 tisíc korun. Skoro 150 tisíc učitelů bere jen polovinu platu průměrného vysokoškoláka v ČR.

Vládní koalice se shodla na zastavení zvyšování věku pro odchod do důchodu. Růst se zastaví na 65 letech v roce 2030. Dosavadní mechanismus počítal s vyšším věkem pro odchod do důchodu (až 73,5 let). Nicméně stát počítá s tím, že v závislosti na demografickém vývoji se nynější změny budou upravovat.


Přihlášení k odběru newsletterů: