Americká ekonomika a politika

(23. newsletter, 7. listopadu 2016)

V úterý 8. listopadu proběhnou ve Spojených státech volby, které budou mít vliv jak na americkou tak na světovou ekonomiku. Americká ekonomika se od finanční krize let 2007 a 2008 celkem zdárně vyvíjí a otázkou je, zda-li tomu tak bude i nadále.

Ekonomika Spojených států amerických představuje stále zhruba čtvrtinu až pětinu světového hrubého domácího produktu. Pro srovnání – stejně velká je pouze ekonomika celé Evropské unie. Čínská ekonomika je stále zhruba poloviční. Situace ve Spojených státech má tedy také výrazný vliv na celosvětovou ekonomiku.

Americká ekonomika se vyvíjí vždy bouřlivěji než ta evropská. Rychleji roste, ale také klesá. Tvrdým zásahem byla finanční krize v letech 2007 až 2008. Od té doby se však americké ekonomice daří. Nezaměstnanost setrvale klesá. V říjnu tohoto roku činila 4,9% (ovšem 8,8% u Afroameričanů). Počet celkových pracovních sil mírně vzrostl na 63% (ale stále se nepodařilo dohnat předkrizových 66%). Celkem bylo od roku 2010 vytvořeno 15 miliónů nových pracovních míst.

Některé problémy jsou přímo spojené s nadcházejícími volbami. Jednak zaměstnanost se liší podle etnického původu Američanů, ale především jeden typ míst ubývá (průmysl, hornictví, zemědělství) a jiný typ zaměstnání přibývá (služby, zdravotnictví, IT). Z toho pak vznikají nespokojené skupiny obyvatel. Není náhodou, že hlavní voličskou skupinou Donalda Trumpa jsou nespokojení starší bílí muži s nižším vzděláním. Právě oni se cítí ekonomickým vývojem přímo ohroženi.

Mnoho zaměstnanců také není spokojeno se svými nízkými úvazky. Průměrná výše mzdy (zhruba 50 tisíc dolarů ročně) dlouhodobě stagnuje a přispívá tak k obavám, že následující generace se nebude míti lépe než ta předchozí. Přesun od pevné zaměstnanosti ke krátkodobým a samostatným povoláním pocitu bezpečí také příliš nedodává.

Voleb, které se budou konat v úterý 8. listopadu, je mnoho. Nejsledovanější a nejvýznamnější jsou samozřejmě prezidentské. Dále se bude volit všech 435 členů Sněmovny reprezentantů, 34 ze 100 senátorů a 12 guvernérů. Budou probíhat další volby na státních a místních úrovních a v neposlední řadě se bude hlasovat v navržených referendech.

Americký politický systém je zajímavý a specifický. Většinou tomu bývá tak, že prezident se musí s protistranou na zásadních krocích dohodnout, neboť systém tak zvaných brzd a protivah umožňuje jak Sněmovně reprezentantů tak Senátu blokovat zákony a jiné kroky prezidenta. Přesto jsou světové akciové trhy před volbami v nejistotě.

Ať už vyhraje Hillary Clintonová, se zhruba 70-85% pravděpodobností na vítězství, nebo Donald Trump, americká společnost zůstane rozdělená. Silně rozdělená je také samotná Republikánská strana, jejíž primární volby Trump vyhrál. Není ani příliš jasné, jak bude nová prezidentka nebo nový prezident postupovat, respektive jaké bude mít možnosti v rámci výše popsaného systému. Světové akciové trhy a jiné instituce se bojí především Trumpova vítězství, neboť Trump žádný program nepředstavil, většina jeho vzájemně nesouvisejících populistických návrhů je nerealizovatelná a jeho volání po protekcionismu může ohrozit mezinárodní obchod.

(Hillary Clintonová a Donald Trump, by Gage Skidmore & by Michael Vadon, CC BY-SA 3.0-4.0)


Přehled nejdůležitějších ekonomických událostí ve dnech 24. října až 6. listopadu 2016

AT&T projevilo zájem o převzetí Time Warner. V obchodu za 109 miliard dolarů by se tak druhý největší americký telefonní operátor dostal ke kabelové televizi HBO a filmům z dílny Warner Bros. V dalším pokusu o převzetí nabízí na klesajícím tabákovém trhu společnost British American Tobacco 47 miliard dolarů za Reynolds American. A čínský konglomerát HNA převezme za 6,5 miliard dolarů 25% podíl v Hilton Worldwide, hotelové společnosti se 775 tisíci pokoji po celém světě.

Zatímco britská ekonomika vzrostla ve třetím čtvrtletí o 0,5% HDP, tak Mark Carney, guvernér Bank of England, oznámil své setrvání v čele této instituce do roku 2019.

Kanada a všech 28 členských států Evropské unie podepsaly Komplexní ekonomickou a obchodní dohodu (CETA), která odstraní prakticky veškeré tarify a umožní tak volný obchod mezi oběma subjekty.

Celá Česká republika, alespoň ta mediální, žilo společenskou kauzou, v rámci které prezident stáhnul návrh na vyznamenání George Bradyho, přeživšího Osvětimi, neboť jeho synovec, ministr kultury Daniel Herman, se setkal s dalajlámou. V ekonomickém rámci diskuse o postoji Česka k Číně je zřejmé, že Čína dováží do Česka nejméně desetkrát tolik (dovoz v hodnotě 17 miliard eur v roce 2015), co Česko vyváží do Číny.

Český rozpočet se prozatím nachází ve stádiu rekordního přebytku ve výši skoro 100 miliard korun, navzdory schválenu schodku na letošní rok ve výši 70 miliard korun. Na rok 2017 je naplánovaný schodek ve výši 60 miliard, ale obecně se předpokládá, že výsledek hospodaření bude lepší.


Přihlášení k odběru newsletterů: